Co zrobić z choinką po Świętach? Ekologiczne sposoby na żywe i sztuczne drzewka
Święta, Święta… a co z choinką?
Z początkiem grudnia co roku rozpędzają się wielkie przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Nieodłącznym ich elementem jest rzecz jasna choinka, będąca od lat powodem dyskusji: „sztuczna czy prawdziwa?”. Jakąkolwiek byśmy wersję wybrali, prędzej czy później nastąpi koniec jej blasku, a niegdyś piękne drzewko stanie się po prostu odpadem, który powinien być, zgodnie z przepisami, a więc i bezpiecznie dla środowiska, zagospodarowany.
Co zrobić z (nie)żywą choinką?
Co do zasady, gminy, a w szczególności miasta, organizują akcje odbioru choinek, zwykle z wyznaczonych miejsc lub z terenów nieruchomości (zgodnie z ustalonym harmonogramem). Gałązki i fragmenty drzewek wykorzystywane do ozdób i wieńców mogą być wrzucone do brązowych pojemników na bioodpady rozstawionych na terenie nieruchomości.
Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), wyznaczone na terenie gminy, są zobligowane do przyjmowania od mieszkańców bioodpadów, a więc i zwiędłych choinek.
Istotne jest jednak, aby pamiętać o usunięciu wszystkich ozdób z drzewka, tak aby proces recyklingu organicznego mógł być przeprowadzony poprawnie i skutecznie.
Odebrane choinki zostaną przekazane do kompostowni bioodpadów w celu ich właściwego zagospodarowania w procesie biologicznego przetwarzania (R3). Część z drzewek może również zasilać elektrociepłownie, dając czystą energię wracającą do naszych domów.
Dzięki prawidłowemu postępowaniu ze zwiędłymi choinkami działamy zgodnie z celami gospodarki o obiegu zamkniętym i hierarchią postępowania z odpadami, ponieważ recykling bioodpadów prowadzi do powstania przydatnego środka poprawiającego jakość gleby czy nawozu.
Sztuczna choinka – co z nią zrobić, kiedy już straci swój urok?
Choinki wykonane głównie z tworzyw sztucznych, jak każdy przedmiot, kiedy się zużyją bądź zepsują, stają się odpadem. Ich przetworzenie jednak jest bardziej skomplikowane niż w przypadku odzysku choinek żywych, czyli bioodpadów. Jeśli drzewko ma niewielkie rozmiary, może być wrzucone do żółtego kontenera na tworzywa sztuczne. Większość z nich jednak jest na tyle duża, że należy je przekazać albo do PSZOK, albo wystawić w wyznaczone miejsce do odbioru odpadów wielkogabarytowych, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez gminę. Odpady te są kierowane do zakładów przetwarzania i poddawane odzyskowi.
Pamiętajmy jednak o rozważeniu ponownego wykorzystania drzewka, które nie straciło na swojej wartości. Takim działaniem ograniczamy negatywny wpływ na środowisko i przyczyniamy się do przedłużenia „żywotności” takich ozdób.